11-zasad-budowania-biznesu-mlm-wedlug-dextera-yagera

Nie da się ukryć, że Dexter Yager to jedna z najznakomitszych postaci marketingu sieciowego. Przynajmniej jest tak w moich oczach i na pewno w opinii znacznej części osób zajmujących się marketingiem sieciowym.

Oczywiście większość kojarzy go przede wszystkim z Amway’em ale dla mnie to przykład wspaniałego przedsiębiorcy, który w czasach, kiedy nie było tak wielu możliwości jak dzisiaj, stworzył coś, co dzisiaj jest potrzebne w każdym MLMie i co faktycznie dzisiaj można zrobić o wiele prościej i szybciej.

Mówię tutaj o komunikacji i systemie szkolenia.

Poza tym, Dexter Yager to ktoś, kto nie skupił się tylko i wyłącznie na samym dochodzie ze struktury MLM, którą zbudował. Doskonale bowiem wiedział, że wiele źródeł dochodu jest potrzebne w każdym biznesie a MLM nie jest i nie może być tutaj wyjątkiem.

Jak każdy jednak biznes, MLM rządzi się konkretnymi zasadami, których warto przestrzegać a Dexter Yager to ktoś, kogo z całą pewnością warto jest słuchać.

Ja sam miałem okazję poznać tego człowieka osobiście, choć wtedy jeszcze nie rozumiałem zbyt wiele. W życiu jednak nie ma przypadków i tamto spotkanie na pewno nie było bezcelowe.

spotkanie-z-dexterem-yagerem

W tym wypadku ja jestem akurat przysłonięty.

 

spotkanie-david-mccune

Na tym zdjęciu pierwszy z lewej to ja. Oczywiście razem z tatą, bratem oraz multimilionerem z Wielkiej Brytanii - David'em Mccune - który swój biznes zbudował na zasadach Dexter'a Yager'a.

 

dexter-yager-david-mccune

Dexter Yager i David Mccune.

 

dexter-yager

I sam Dexter podczas swojego wykładu.

 

Zanim przejdziemy do rzeczy, ustalmy dlaczego w ogóle dzielę się tutaj tymi zasadami.

Widzisz, bez ich świadomości, KAŻDY BIZNES MA DUŻĄ SZANSĘ, ŻEBY SIĘ ROZSYPAĆ. Są to zasady, których zwyczajnie warto jest się trzymać w procesie budowania biznesu w marketingu sieciowym a najlepszym tego dowodem jest sam Dexter Yager, który zbudował jeden z największych biznesów w całej historii marketingu sieciowego.

W tym procesie nie uniknął on naturalnie błędów i porażek ale myślę, że wielu niepowodzeń można uniknąć dzięki wdrożeniu tych zasad w życie.

Postanowiłem również przekazać je, dołączając do każdej z nich swój komentarz i zrobiłem tak głównie po to, żeby każdy kto zechce, mógł je szybciej przyswoić i wykorzystać. Nie oznacza to jednak, że mój komentarz jest jedyny i perfekcyjny.

Zaczynajmy więc…

11 Zasad Budowania Biznesu MLM Według Dextera Yagera

1. LOJALNOŚĆ – nie możesz odwracać się od ludzi, niezależnie od tego czy będą to nowo pozyskani partnerzy czy też nie. Bądź lojalny w stosunku do wszystkich.

Nie oznacza to, że ma Ci bardziej zależeć na sukcesie Twoich partnerów niż im samym. Nie oceniaj jednak nikogo zbyt pochopnie i zrób wszystko co możesz, aby każdemu pomóc najlepiej jak potrafisz w tej chwili.

2. ZDOLNOŚĆ DO POŚWIĘCEŃ – jeżeli myślisz o byciu liderem (tylko lider buduje konkretny biznes) to nie możesz być osobą, która wynajduje wymówki i szuka usprawiedliwień porażek.

Porażki będą miały miejsce ale Ty, jako ktoś ważny dla swoich partnerów, musisz być gotowy i świadomy tego, że jesteś odpowiedzialny za to, aby radzić sobie z problemami, które mogą stanąć na Twojej drodze. Każdy problem i przeszkoda to przede wszystkim możliwość odebrania kolejnej lekcji, dzięki czemu w przyszłości nie popełnisz błędów, którą je spowodowały a to z kolei pozwala Ci stawać się jeszcze lepszym liderem.

3. SZACUNEK DLA LIDERÓW – każdy lider pracuje przede wszystkim dla Ciebie a nie Ty na niego. To nie jest etat tylko partnerski układ w biznesie, gdzie osoby, które wiedzą i potrafią więcej, uczą Ciebie, abyś i Ty stał się liderem.

Pamiętaj jednak proszę o tym, że WYKORZYSTANIE POZNANEJ WIEDZY W PRAKTYCE ZALEŻNE JEST OD CIEBIE A NIE OD LIDERA.

4. ZAUFANIE – bądźmy szczerzy. Bez tego elementu nie ma biznesu. Jeśli Ty nie ufasz swojemu liderowi (liderom), to taka współpraca będzie męczarnią. Druga sprawa to taka, że kiedy ludzie nie wierzą liderowi (np. Tobie) to nie będą chcieli się do Ciebie przyłączyć a nawet jeśli tak się stanie, to szybko od Ciebie „uciekną”.

Na zaufanie do Ciebie musisz pracować. Oczywiście, że mogą Ci się zdarzyć błędy po drodze. Zdobycie zaufania bez prób manipulacji innymi ludźmi to jednak jeden z kluczowych elementów na drodze do powodzenia w tym biznesie.

5. WYTRWAŁOŚĆ – jeśli podjąłeś już decyzję, to musisz mieć świadomość, że zbudowanie konkretnego biznesu i dochodu zajmie Ci „pewien” czas. Jest on oczywiście uzależniony od tego, jak wiele pracy i wysiłku włożysz w TWÓJ WŁASNY BIZNES.

Żaden sukces nie jest dziełem przypadku. Poza tym każdy z nas musi za niego zapłacić „z góry” a nie dopiero wtedy, jak już go osiągnie. Dlatego wytrwałość w dążeniu do własnych celów jest niezbędna i konieczna.

Jeśli sądzisz, że możesz osiągnąć ogromne wyniki w marketingu sieciowym w przeciągu tygodnia, to przemyśl to raz jeszcze. Potrzebujesz czasu (to ile go będziesz NAPRAWDĘ zależy od Ciebie i Twojego zaangażowania) i wytrwałości.

6. POSTAWA – ten element wiąże się ściśle i nierozerwalnie z Prawem Przyciągania. Jakkolwiek podchodzisz do tego Prawa, musisz pamiętać jedno. To jest Prawo i nie ma takiej możliwości, żeby ono nie działało lub działało inaczej dla Ciebie. Nie ma takiej możliwości.

Jeśli więc skupisz się na ludziach, którzy osądzają Ciebie i próbują Ci wmówić, że ten biznes Ci nie wyjdzie, to zaczniesz w to wierzyć. Jeśli natomiast zrozumiesz, że to od JAKOŚCI Twoich myśli wszystko jest zależne i zaczniesz zgodnie z tą zasadą wybierać odpowiednie myśli, wtedy w Twoim życiu znajdą się osoby i okoliczności, które pomogą Ci zbudować ten biznes.

Dlatego też tak istotna jest Twoja postawa i odpowiedni sposób myślenia. Żaden wielki człowiek biznesu nie osiągnął sukcesu, bagatelizując te kwestie. Nie ma znaczenia, w jakiej znajdujesz się dzisiaj sytuacji bo możesz wszystko zmienić, kiedy zmienisz jakoś swoich myśli. To od nich bowiem wszystko się zaczyna.

pozytywna-postawa

Temat postawy w marketingu sieciowym podjąłem także w tym poście: 3 podstawowe cechy potrzebne do powodzenia w marketingu sieciowym.

7. SYSTEM – rozejrzyj się wokoło i przeanalizuj firmy oraz przedsiębiorców, którzy odnoszą wielkie sukcesy.

Oni wszyscy mają system i jeśli nie jest to system, którzy sami stworzyli, to najzwyczajniej w świecie skorzystali z już istniejącego. Jeśli nie masz systemu, to istnieje ogromna szansa, że znajdziesz się w grupie 90% ludzi,
którzy nie są w stanie nic lub prawie nic zarobić w tym biznesie.

Oczywiście, że zbudowanie takiego systemu wymaga czasu ale jeśli przeznaczysz go na działania, które są przypadkowe, to w konsekwencji tego, po prostu go zmarnujesz.

O tym jak ważny jest system oraz jak możesz go stworzyć w internecie, dowiesz się tutaj.

8. UCZCIWOŚĆ – obok zaufania, musi zaistnieć uczciwość, jeśli myślisz o długofalowym sukcesie oraz lojalnych partnerach. To działa w dwie strony. Oczywiście może się tak zdarzyć, że nie będąc do końca uczciwym, zaczniesz osiągać coraz lepsze efekty i coraz lepszy dochód.

Prawdą jednak jest to, że będzie to (o ile się zdarzy) krótkofalowy „sukces” i wcześniej czy później ludzie zrozumieją, że nie są przez Ciebie odpowiednio traktowani. Ten biznes (podobnie jak każdy inny) tworzą ludzie, bez których najwspanialsza firma MLM czy najcudowniejsze na świecie produkty są … NICZYM.

Dlatego właśnie musisz być uczciwy wobec siebie i ludzi, z którymi współpracujesz. W procesie sprzedaży (którą wszyscy się zajmujemy, niezależnie od branży, w jakiej działamy) uczciwość daje największe profity i
choć nie stają się one naszym udziałem od razu, to jednak pozwalają na długoterminowy sukces Twój jak i Twoich partnerów biznesowych.

9. CROSSLINING – to pojęcie oznacza, żeby nie konsultować niczego z ludźmi, którzy działają w tym samym biznesie co Ty ale współpracują w innej strukturze.

Z całą pewnością nie warto jest tego robić. Nie mówimy tutaj o sytuacji, gdzie np. rozwijasz się, kupując książkę uznanego autorytetu w dziedzinie MLMu. Zasada ta dotyczy sytuacji, w której współpracujesz już z konkretną firmą ale nie konsultujesz nic ze swoimi sponsorami tylko z ludźmi, którzy nie działają w Twojej strukturze.

Oczywiście, że zdarza się często, że sponsorzy nie odzywają się wcale lub prawie wcale do swoich partnerów. W takiej sytuacji musisz doprowadzić do kontaktu z osobą, która jest jeszcze wcześniej w tym biznesie niż Twój
sponsor i z nim ustalić plan działania.

10. PROMOCJA – nie masz innego wyjścia. Musisz sukcesywnie promować siebie i ten biznes. Zacznij jednak od siebie i własnego rozwoju. Nie chodzi jednak o to, żebyś kupił teraz 100 książek i chwalił się tym, że je masz lub że je przeczytałeś. Szkol się w tym, w czym chcesz być dobry.

Marketing sieciowy a zwłaszcza ten rozwijany z pomocą internetu, to ogromna liczba możliwości i umiejętności, w których możesz stać się ekspertem. Nie staniesz się nim jednak nigdy, jeśli zaczniesz od działanć bez inwestycji swojego czasu, energii oraz (czasami) pieniędzy.

Musisz zrozumieć, że marketing sieciowy to nadal … marketing a ten polega na tym, żeby promować współpracę ludziom potencjalnie nią zainteresowanym.

Jeśli więc nie nauczysz się jak „wydobywać” takich ludzi (nieważne czy w internecie czy też nie) to będziesz marnował mnóstwo czasu i pieniędzy i jest bardzo możliwe, że szybko zrezygnujesz.

Kolejna pozytywna sprawa, która wynika z własnego rozwoju jest taka, że im więcej wiesz i rozumiesz, tym lepiej potrafić pomagać innym ludziom w tym biznesie a jeśli będziesz potrafił to pokazać, to promocja będzie dla Ciebie czymś bardzo przyjemnym i prostym.

11. STRATEGIA – bez planu działania i odpowiedniego systemu, będziesz miał stale „pod górkę”. Nie ma teraz znaczenia, z jaką firmą MLM współpracujesz.

Naprawdę.

Znaczenie ma jednak to, czy TY masz swój plan i system, według którego działasz. Jeśli nie, to zacznij go tworzyć. To może zabrzmi banalnie ale bez konkretnego celu i kroków do niego prowadzących, nie będziesz miał zbyt wiele entuzjazmu i chęci do działania. Najlepiej motywują do tego własne cele i marzenia, które chcesz zrealizować w tym biznesie oraz dzięki niemu.

 

Mam nadzieję, że te 11 zasad oraz moje do nich komentarze, pozwolą Ci kroczyć właściwą drogą do powodzenia w Twoim biznesie w marketingu sieciowym i że Twój biznes będzie dzięki nim rozwijać się szybciej.

Oczywiście samo ich przeczytanie niewiele jeszcze znaczy. Pamiętaj, że to Ty jesteś odpowiedzialny za wykorzystanie każdej wiedzy jaką poznasz. Moim celem w tym momencie, było przekazanie Ci mądrych zasad, które są ważne i do których warto jest się stosować.

Raz jeszcze chcę Ci przypomnieć, że zbudowanie tego biznesu i osiągnięcie w nim dużych dochodów, wymaga czasu. Nie wiem jak długi to będzie czas w Twoim przypadku. Nie mogę tego wiedzieć.

Jest jednak dobra wiadomość. Możesz zacząć zarabiać szybciej i z kilku innych źródeł, jeśli zrozumiesz, jak przy użyciu nowej technologii stać się przedsiębiorcą a nie ograniczać się (jak robi większość osób) do bycia
dystrybutorem firmy MLM.

lepszy-networkerWięcej na temat wykorzystania internetu i narzędzi w nim dostępnych możesz dowiedzieć się w darmowej publikacji „Lepszy Networker”, którą możesz pobrać tutaj.

To bardzo ważne choćby dlatego, że im więcej źródeł dochodu posiadasz (nawet jeśli na początku nie są one duże) tym lepszy jest PRZEPŁYW PIENIĄDZA w Twoim biznesie a to z kolei pozwala Ci na to, żeby część w ten sposób zarobionych pieniędzy (lub wszystkie) przeznaczyć na działania marketingowe i rozwijać równocześnie swoją grupę partnerów w MLMie.

Internet i narzędzia, które się w nim znajdują bardzo dobrze nadają się do profesjonalnego rozwijania Twojego biznesu. Biznesu, gdzie nie polegasz tylko na dochodzie ze swojej struktury i gdzie jesteś w stanie pomagać wielu ludziom, rozwiązując ich problemy i czerpiąc przy okazji dzięki temu dodatkowy dochód.

Tego nie rozumie naprawdę większość osób zaangażowanych w MLM. Zła wiadomość jest taka, że ta większość nigdy tego nie zrozumie.

Powodów takiego stanu rzeczy jest wiele.

Jednym z nich jest fakt, że w MLM angażują się ludzie, którzy w większości wypadków nie mają żadnej wiedzy na temat marketingu. To oczywiście nie jest przeszkodą ale jest nią to, że ci sami ludzie nie chcą poświęcić swojego czasu aby najpierw nauczyć się pewnych rzeczy a dopiero później rozwijać swój biznes.

Niezależnie od tego, co teraz myślisz i czy traktujesz mnie poważnie, zapamiętaj, że jeśli nie będziesz stale się rozwijał, to żadna firma ani produkt nie dadzą Ci sukcesu. Gdyby bowiem rozwój nie był potrzebny to istniałyby firmy, gdzie 100% ich dystrybutorów byłoby niezależne finansowo oraz takie, gdzie nikt nie osiągnąłby sukcesu.

Jest jednak inaczej…

W każdej firmie MLM, kilka procent zarabia a reszta stale się „męczy”.

Czy nie jest to dla Ciebie zastanawiające?

Dla mnie było i ja zrozumiałem, że te „kilka procent” to ludzie, którzy inwestowali, inwestują i będą inwestować we własny rozwój (na miarę aktualnych możliwości) oraz osoby, które mają dzięki temu odpowiedni sposób myślenia i działania.

Dobra wiadomość to taka, że Ty również możesz być taką osobą. Nie ma co do tego wątpliwości. Pozostaje jedynie kwestia Twojej decyzji i determinacji.

Dlatego życzę Ci abyś był w 100% zdeterminowany i NIGDY nie słuchał opinii innych. Ty jesteś dla siebie największym autorytetem – miej to proszę na uwadze.

I jeszcze jedno… Rób wszystko to co możesz, tam gdzie jesteś i z tego co masz a o resztę się nie martw. Nigdy bowiem nie będziesz w stanie być w 100% pewnym wszystkiego co robisz.

Błędy się zdarzą ale jako inteligentny człowiek na pewno nie popełnisz ich drugi raz i dzięki temu będziesz coraz lepszy w tym, co robisz 🙂

Co o tym myślisz? Czy te post jest w Twoich oczach wartościowy i pomocny? Zostaw swoją opinię w komentarzach i podziel się nim z innymi korzystając z poniższych „przycisków”, jeśli naturalnie uznasz, że warto.

 


Michał Kidziński

przyciagajacy-marketing