Gdzie lepiej zainstalować pralkę: w łazience czy w kuchni?

Różne porady

Wiele gospodyń domowych martwi się jednym pytaniem: gdzie zainstalować pralkę, w łazience czy w kuchni? Oczywiście decydującym czynnikiem stanie się powierzchnia lokalu, jeśli przestrzeń kuchenna jest katastrofalnie mała, bardziej celowe jest umieszczenie pralki w łazience, a wręcz przeciwnie, gdy łazienka jest skromna wymiary, automat montowany jest w zestawie kuchennym lub podłączany w korytarzu. Ale czy powierzchnia obu pokoi pozwala na zainstalowanie pralki? Przeanalizujemy plusy i minusy każdej z opcji zakwaterowania, pomożemy uprościć proces aranżacji sprzętu AGD.

Argumenty za kuchnią
Wszyscy wiedzą, że obecność i działanie sprzętu elektrycznego w pomieszczeniu o dużej wilgotności jest niepożądane. Kuchnia, w przeciwieństwie do łazienki, jest mniej podatna na wilgoć, wilgoć i zachlapanie wodą. Dlatego wybierając kuchnię do podłączenia CMA, weźmiesz pod uwagę przepisy bezpieczeństwa.

W łazience zazwyczaj nie ma specjalnych  gniazdek do pralek , w kuchni wręcz przeciwnie, punktów elektrycznych nie brakuje. Decydując się na zainstalowanie automatu w kuchni zaoszczędzisz pieniądze i pieniądze potrzebne na doprowadzenie dodatkowego okablowania elektrycznego. Jakie inne zalety pralki w kuchni można zidentyfikować?

To pomieszczenie jest bardziej suche niż łazienka, dzięki czemu elementy maszyny będą mniej skorodowane.
Zazwyczaj kuchnia jest znacznie większa niż łazienka, więc pralka o wiele lepiej chłodzi, stały przepływ powietrza zapewni dobrą wentylację.
Pralka do małej łazienki pozwoli gospodyni wyposażyć tzw. „kącik roboczy” i wykonać wszystkie prace domowe w jednym miejscu. Dotyczy to szczególnie matek małych dzieci, kobieta nie będzie musiała biegać z jednego pokoju do drugiego, będzie można monitorować działanie urządzeń wyłącznie w kuchni.
Wbudowana pralka pozwoli zaoszczędzić miejsce w mieszkaniu bez zmniejszania powierzchni roboczej zestawu słuchawkowego.

Usytuowanie urządzenia w kuchni pozwoli domownikom na bezproblemowe i niewygodne korzystanie z łazienki

Instalując pralkę w aneksie kuchennym z małą łazienką, nie musisz wybierać tego, co ważniejsze do umieszczenia w ograniczonej przestrzeni: umywalki czy maszyny do pisania.
Jak widać, korzyści jest wiele. Ponadto kuchnia jest bardziej przestronna, więc wygodniej będzie tu sortować i pracować z pościelą. Dlatego spójrz jeszcze raz na pomieszczenie kuchenne, oceń jego powierzchnię, zastanów się, czy da się zamontować myjkę w zestawie meblowym. Jeśli można zainstalować pralkę bez narażania powierzchni pomieszczenia i obszaru roboczego, dlaczego nie wybrać tej konkretnej metody umieszczenia?

Plusy łazienki
Jedną z głównych zalet podłączenia pralki w łazience jest dobra hydroizolacja podłogi w pomieszczeniu. Czynnik ten znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo zalania sąsiadów od dołu w przypadku awaryjnego wycieku maszyny.

Niektórzy użytkownicy są również przerażeni perspektywą stałej obecności detergentów, proszków do prania, płukanek, kapsułek i brudnej bielizny w kuchni. Ponadto podczas jedzenia nie jest zbyt przyjemnie obserwować proces prania, wdychać specyficzny aromat proszku do prania.

Jeśli obawiasz się dużej wilgotności w łazience, możesz sobie z tym poradzić, instalując dobry system wentylacji. A robiąc osobny wylot z osłoną ochronną na podkładkę, w ogóle nie powinieneś bać się parowania.

Niektóre rzeczy wymagają wstępnej obróbki przed praniem, takiej jak moczenie lub nałożenie odplamiacza, płukanie rąk i wirowanie, więc o wiele wygodniej będzie dla gospodyni, jeśli maszyna będzie znajdowała się obok łazienki. Nie musisz więc chodzić po całym mieszkaniu, niosąc w ramionach umywalkę z mokrymi rzeczami.

Połóżmy to na korytarzu
Jeśli żadna z powyższych opcji nie odpowiada Ci, możesz przeznaczyć miejsce na pralkę na korytarzu. Tak, być może nie jest to najwygodniejszy sposób, ale gdy powierzchnia kuchni i łazienki jest bardzo mała, nie ma innego wyjścia. Jeśli prawidłowo wybierzesz miejsce instalacji sprzętu, nie będzie on przeszkadzał w korytarzu, ale harmonijnie wpasuje się we wnętrze .

Po pierwsze, pralkę można zainstalować w szafie znajdującej się na korytarzu lub pod specjalnym stolikiem skrzynkowym, wykonanym w tym samym stylu co meble do przedpokoju. Ta metoda jest najwygodniejsza, podkładka nie będzie widoczna, nie zajmie dużo wolnego miejsca.
Po drugie, możesz umieścić urządzenie w niszy. Obecność takiej cechy konstrukcyjnej korytarza z pewnością przypadnie Ci do gustu. Świetnym pomysłem byłoby wykorzystanie wnęki na pralkę.
Wreszcie automat można ustawić w dowolnym wolnym rogu korytarza. Oczywiste jest, że maszyna będzie znajdować się w widocznym miejscu, ale urządzenie nie będzie nikomu przeszkadzać, a stylowy wygląd nowoczesnych pralek w ogóle nie zepsuje całego wnętrza.
Decydując o lokalizacji pralki, należy wziąć pod uwagę cechy konstrukcyjne domu lub mieszkania. A jeśli pozwala na to obszar, powinieneś skupić się wyłącznie na swoich preferencjach.